fbpx
Velykiniai mirusiųjų pagerbimo papročiai

Velykiniai mirusiųjų pagerbimo papročiai

Velykos – prisikėlimo iš numirusiųjų šventė, mininti Kristaus pergalę prieš mirtį, o taip pat žyminti ir gamtos ciklų kaitą, žiemos sąstingį pamažu keičiant žvaliam pavasariui. Nedaugelis žinome, kad seniau Lietuvoje egzistavo tradicija Didžiąją savaitę ypatingai pagerbti mirusiuosius.

Dar XVIIa. rašytiniuose šaltiniuose minimos „Vėlių Velykos“, kitaip vadinamos ir „vėlių pėtnyčia“ arba „vėlių durelės“ buvo laikotarpis, kuris, pasak Albino Būgos, tęsdavosi tris dienas: Didįjį Ketvirtadienį, Penktadienį ir Šeštadienį. Kartais jis net buvo vadinamas Pavasarinėmis Vėlinėmis. Tuo metu šeimos su vaikais nešdavo ant mirusiųjų kapų puošmenas ir velykines dovanas. Štai ketvirtajame dešimtmetyje kupiškėnai dėdavę ant artimųjų kapų kiaušinius, o Kauno kapinės mirgėdavo nuo margučių ir žvakių, degančių prie žolynais apkaišiotų velykinių avinėlių. Skuodo apylinkėse kapus puošdavo specialiai tam tikslui suželdintų avižų kuokšteliais bei sužaliavusių beržų vytelėmis. Paskui velykinis mirusiųjų paminėjimas buvo pamirštas, nors šaltiniuose matome, kad ilgą laiką mirusiuosius pagerbti buvo įprasta per visas didžiąsias liturgines šventes.

Su Vėlių Velykomis siejami ir tokie liaudies prietarai, kad Didįjį Ketvirtadienį ir Penktadienį mirusiųjų vėlės išleidžiamos iš Skaistyklos ir todėl šiukštu negalima jų minėti blogai. Veisiejų apylinkėse sakydavo, kad Velykų ryte valgant reikia nupilti tris šauktus po stalu sieloms, kurių niekas neatmena. Manyta, kad vėlės per Velykas gali aplankyti namus, tačiau jėzuitai šiuos prietarus kritikavo.

Visgi Velykos – gyvųjų ir vilties šventė, todėl ir mirusiųjų minėjimas buvo viltingas, laukiant prisikėlimo ir linkint išėjusiems mylimiesiems amžinojo gyvenimo.

 

5 2 balsai
Straipsnio įvertinimas
guest
2 Komentarai
Seniausias
Naujausias Labiausiai balsavo
Tiesioginiai atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Ligita

Įdomus straipsnia. Nežinojau…🙄

Rimute

Visada kiek atsimenu per Velykas pirmenybe teikdavo susitvarkyti aplinka ir visa kita.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Nuolaidos, patarimai ir naujienos garantuotos.

Tapkite mūsų prenumeratoriais

Neapsistokite ties čia...

Sužinokite daugiau

Kapų apsodinimas: kokius augalus rinktis?

Prižiūrint kapus natūraliai iškyla klausimas, ar verta auginti gyvus augalus, ar verčiau rinktis ištvermingas, bet neekologiškas dirbtines gėles, o gal visai uždengti kapavietę akmens plokšte.

Prisiminti nereikia pamiršti: apie iseje.lt

Prisiminti nereikia pamiršti: apie iseje.lt

Kintančiame šių dienų pasaulyje iškyla klausimas, ką daryti, jeigu aplinkybės neleidžia pasirūpinti artimųjų kapais taip dažnai, kaip norėtume

Kapiniu-simbolizmas-kipariso-medis

Kapinių simbolizmas kipariso medis

Krikščioniškoje vakarų kultūroje kipariso medis reiškia viltį. Biblijoje užrašyta, kad iš kipariso medžio buvo padirbinta garsioji Nojaus arka.

Praktiški kapaviečių antkapiai

Praktiški kapaviečių antkapiai

Skalda ir akmenukai reikalauja nedidelės priežiūros, tačiau, jei kapą aplankysite tik kartą per metus ar rečiau, jis neatrodys gražiai.

Tinkamiausi augalai kapams 2021 metais

Tinkamiausi augalai kapams 2021 metais

Gilinantis į tinkamus, dabartinius standartus atitinkančius kapinių augalus ne tik medeliai turi didžiulę svarbą, bet jau nuo senovės vienos iš gražiausių ir subtiliausių atributikų išliko gėlės.

Draugystės pradžiai dovanojame!

20% Nuolaida

Jūsų pirmam užsakymui

Norite gauti geriausią kapavietės priežiūros pasiūlymą atitikantį Jūsų poreikius?

Užpildykite formą. MES PADARYSIME VISA KITA.