Laikas ir jį lydintys pokyčiai – neišvengiama gyvenimo dalis. Su laiku tiek žmonės, tiek aplinka keičiasi: vaikai auga, mokosi, keliauja, ieško, praranda ir atranda, daugelis išvyksta į svečius kraštus ir įsikuria ten. Neišvengiama ir tai, kad į šį pasaulį ateinant naujiems žmonėms, kiti pasitraukia. Išeina. Mes prisimename juos savo rūpesčiu, mintimis, maldomis ir dėmesiu, kurį skiriame nueidami uždegti žvakutės ir sutvarkyti kapavietes – juk nuo seno gyvuoja tradicija tokiu būdu parodyti, jog judėdami į priekį nepamiršome, iš kur atėjome.
Tačiau kintančiame šių dienų pasaulyje iškyla klausimas, ką daryti, jeigu aplinkybės neleidžia pasirūpinti artimųjų kapais taip dažnai, kaip norėtume. Galbūt sukūrėme šeimą užsienyje, išvykome į ilgą kelionę, gal gyvenimo ritmas tapo toks greitas ir įtemptas, kad vargiai lieka laiko atsikvėpti, o gal ir sveikata neleidžia imtis fizinių darbų – ar viskas, kas lieka, tai susitaikyti ir užmiršti? Daugeliui mūsų nepatogu ir gaila, kad negalime kaip prideda išreikšti pagarbos giminės mirusiesiems, tačiau kaip spręsti iškilusią dilemą?
Atsakymą siūlo iseje.lt. Kapų priežiūros paslaugas teikiančios įmonės įkūrėjai pasakoja, kad Vėlinių šventės dieną lankant giminių kapus užkliuvo tai, kad aplinkui plyti daugybė neprižiūrėtų, netvarkomų kapų. Kilo klausimas, kodėl? Pasirodo, daugybė žmonių paprasčiausiai neturi galimybės atvykti pasirūpinti artimųjų kapavietėmis, nes yra emigravę, gyvena tolimesniame Lietuvos regione, ar dėl amžiaus stokoja sveikatos atlikti intensyvesnį kapo sutvarkymo darbą. Taip kilo mintis teikti kapinių priežiūros paslaugas: galimybę pasisamdyti specialistus, kurie įvertintų kapo būklę, atliktų reikiamus priežiūros darbus, kapą papuoštų, o užsakovui atsiųstų nuotraukas su atliktais darbais.
Nors tebėra manančių, kad moralinė pareiga reiškia būtinybę kapavietę tvarkyti patiems, atsirandus prieinamoms kapų priežiūros paslaugoms požiūris po truputį keičiasi – juk retas kuris turi galimybę skirti laiko kasmėnesinam kapo sutvarkymui, ne visada išgalime tai padaryti ir per šventes, tad tenka atsakyti į klausimą, ar kapavietę tiesiog palikti, turint laiko tvarkyti porąkart į metus, ar ieškoti kompromiso, kuris užtikrintų nuolatinę estetinę kapo priežiūrą ir leistų išreikšti rūpestį, nevarbu, kur bebūtume.
Kad tokios paslaugos tikrai reikia, įrodo ir žmonių atsiliepimai. Ypač pagalba džiaugiasi vyresnio amžiaus žmonės ir emigrantai, kurie neturi galimybės kapų sutvarkyti patys, nors apie išėjusius artimuosius galvoja dažnai ir su nuoširdžiu rūpesčiu. Štai jau daugiau kaip 20 metų JAV gyvenantis Andrius sako, kad negalėdamas pats prižiūrėti artimųjų kapų mėgindavo ieškoti, kas iš pažįstamų tai galėtų tai padaryti už jį, tačiau nematydavo, ar darbas atliekamas gerai. „Ilgai laukiau tokio projekto,“ – sako vyriškis. O kartais nutinka, kad kapavietę aplankyti sutrukdo ir nenumatytos aplinkybės, kaip nutiko Lietuvoje dėl koronaviruso įvedus karantino ribojimus. Kristina pasakoja dėl uždarytų sienų negalėjusi atvykti paminėti 25-ųjų mamos mirties metinių. „Tačiau nuvykote Jūs ir uždegėte žvakutes už mane. Gavusi nuotraukas pasijaučiau labai maloniai. Ačiū Jums!“ – Džiaugiasi moteris.
Tad prisiminti, nereikia pamiršti. Dabar išreikšti rūpestį ir atlikti pareigą paprasta iš bet kurio pasaulio krašto, net esant sudėtingoms aplinkybėms. Iseje.lt komanda dirba visoje Lietuvoje užtikrindama, kad kapavietėmis būtų laiku ir tinkamai pasirūpinta pagal kiekvieno žmogaus poreikį, ar būtų ieškoma nuolatinės priežiūros kas mėnesį tvarkant kapavietės aplinką, ar vienkartinės pagalbos per Vėlines uždegti žvakutę.