fbpx
Kapiniu-simbolizmas-kipariso-medis

Kapinių simbolizmas kipariso medis

Kiparisas (cupressus sempervirens) nuo seno yra kapinių palydovas. Dar Senovės Graikijoje šis iškilmingas visžalis medis reiškė gedulą. Jis buvo pašvęstas mirusiųjų pasaulio sargybinėms Furijoms ir likimo deivėms Lėmėjoms, o romėnai nešiodavosi kipariso šakeles išreikšdami pagarbą – ypatingai pagerbiami mirusieji senovės Romoje prieš laidotuves buvo guldomi ant kipariso šakų. Romėnų poetas Ovidijus savo didžiojoje poemoje Metamorfozės yra užrašęs legendą apie tai, kad kiparisas atsirado į šį medį pavirtus nelaimingai žuvusio dievaičio Apolono draugui – nors dievas negalėjo atšaukti draugo mirties, norėjo išlaikyti draugystės atminimą paversdamas mirusįjį medžiu ir taip tarsi suteikdamas jam naują gyvenimą.

Krikščioniškoje vakarų kultūroje kipariso medis reiškia viltį. Biblijoje užrašyta, kad iš kipariso medžio buvo padirbinta garsioji Nojaus arka, kurioje Dievas leido išsigelbėti Nojaus šeimai ir gyvūnų rūšims. 1988-aisiais anglų intelektualas Džonas Vorčesteris rašė, jog savo smailia viršūne ir aukštyn nukreiptais stiebeliais kiparisas rodo į amžinąjį gyvenimą su Dievu. Tad nors mums kiparisai asocijuojasi su mirtimi ir gedėjimu, pagal tradiciją šis medis simbolizuoja amžino gyvenimo viltį.

Įdomu ir tai, kad kiparisas yra antrasis pasaulio medis pagal ilgaamžiškumą (pirmoje vietoje Brislekono pušis). Vidutinis kipariso amžius yra 200-300 metų, bet kalnuose gali pasiekti net 2000 metų. Pavyzdžiui Graikijoje, prie Spartos, jau beveik tris tūkstančius metų auga 52 metrų aukščio kiparisas, kurio kamienas yra 3,7 metro skersmens. Matyt ir todėl jis laikomas puikiu kapinių palydovu – nes pavėsingą atgaivą gyviesiems ir mirusiesiems teikia labai ilgai.

Tiesa, Lietuvoje, mirusiojo atminimui norint pasodinti daugiau nei metro aukščio medelį ar krūmą nuo 2016 metų reikia gauti specialų leidimą. Argumentas – dideli medžiai meta daug šapų, atliekų, todėl sunkiau palaikyti kapinėse tvarką. Kita vertus, medžiai suteikia kapinėms rimties ir grožio, išreiškia mūsų pagarbą ir rūpestį tiems, kurie išėjo.

0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
guest
0 Komentarai
Tiesioginiai atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Nuolaidos, patarimai ir naujienos garantuotos.

Tapkite mūsų prenumeratoriais

Neapsistokite ties čia...

Sužinokite daugiau

Kapų apsodinimas: kokius augalus rinktis?

Prižiūrint kapus natūraliai iškyla klausimas, ar verta auginti gyvus augalus, ar verčiau rinktis ištvermingas, bet neekologiškas dirbtines gėles, o gal visai uždengti kapavietę akmens plokšte.

Prisiminti nereikia pamiršti: apie iseje.lt

Prisiminti nereikia pamiršti: apie iseje.lt

Kintančiame šių dienų pasaulyje iškyla klausimas, ką daryti, jeigu aplinkybės neleidžia pasirūpinti artimųjų kapais taip dažnai, kaip norėtume

Praktiški kapaviečių antkapiai

Praktiški kapaviečių antkapiai

Skalda ir akmenukai reikalauja nedidelės priežiūros, tačiau, jei kapą aplankysite tik kartą per metus ar rečiau, jis neatrodys gražiai.

Tinkamiausi augalai kapams 2021 metais

Tinkamiausi augalai kapams 2021 metais

Gilinantis į tinkamus, dabartinius standartus atitinkančius kapinių augalus ne tik medeliai turi didžiulę svarbą, bet jau nuo senovės vienos iš gražiausių ir subtiliausių atributikų išliko gėlės.

Draugystės pradžiai dovanojame!

20% Nuolaida

Jūsų pirmam užsakymui

Norite gauti geriausią kapavietės priežiūros pasiūlymą atitikantį Jūsų poreikius?

Užpildykite formą. MES PADARYSIME VISA KITA.